Американка стана най-младата шампионка на страната си

Японката Сусаки с първа загуба от 2015-а, Алексанян си осигури 4-ти олимпийски медал
сн. UWW
7 август 2024

Автор: BGWrestling.bg

20-годишната американка Амит Елор стана най-младата шампионка на страната си, след като ликува с олимпийската титла при 68-килограмовите на игрите в Париж (20 г. и 7 месеца).

На финала двукратната световна шампионка от по-горната категория се наложи над бронзовата медалистка от предишните игри Мерим Жуманазарова (Киргизстан) с 3:0. А още в първия кръг Амит победи настоящата световната шампионка Бусе Тосун (Турция) с 8:2 и приключи с впечатляващ точков актив от 31:2 в 4 срещи.

Сензацията при жените бе загубата на олимпийската и 4-кратна световна шампионка Юи Сусаки (Япония) още на старта при 50-килограмовите след 2:3 от индийката Винеш Винеш, трета на Мондиал 2023. През целия двубой Сусаки водеше с 2 точки, но в края на срещата загуби равновесие и падна, с което позволи на съперничката да отбележи две точки. От щаба на шампионката обжалваха решението на съдията, но резултатът остана непроменен.
Това е първа загуба за Сусаки от 2015 г. !

Все пак съперничката й стигна финал, така тази вечер японката тази вечер ще спори за бронза.

Славният арменец Артур Алексанян си осигури четвърти олимпийски медал, след като се класира на финала при 97-килограмовите на класическия стил, категория в която се състезава и Кирил Милов.

В полуфиналите Алексанян се справи с кубинеца Габриел Кинделан – 5:3. Но най-тежка му бе срещата четвъртфиналната срещу състезаващия се за Узбекистан руснак Рустам Асакалов. Съперникът му имаше предимство при 5:5, но арменецът 20 секунди преди края успя да го хвърли за 4 точки, с което взе и победата – 9:5.

Кеничиро Фумита пък донесе титла за Япония в най-леката категория до 60 кг – 3:1 срещу китаеца Лиго Цао. Златото е първо за Страната на изгряващото слънце в класическата борба от 1984 г.

На предишните игри Фумита бе сребърен медалист.

Кулминацията на вечерта бе Михайн Лопес. Славният кубинец спечели петата си олимпийска титла в тежка категория на класическия стил и стана първият спортист в света с подобно постижение. И най-възрастният! На 20 август ще навърши 42 години.
А след финала свали борцовките, с което обяви край на състезателната си кариера.

Същото преди това направи и иранецът с азерски корени Сабах Шариати. Бронзовият олимпийски медалист от Рио 2016 загуби от настоящия №1 Амин Мирзазадех (Иран) с 0:4 и остана пети при 130-килограмовите на класическия стил.

От българските представители Айк Мнацаканян не успя да стигне до репешажите за бронза, след като Санан Сюлейманов (Азербайджан), от когото загуби, не успя да пробие до финала при 77-килограмовите на класическия стил.

Днес е надпреварата при класиците в категориите 67 кг и 87 кг, където ще стартира Семен Новиков, както и до 53 кг при жените.

Стартът на срещите е от 12 ч наше време.

Двубоите може да следите на живо на следните линкове - Тепих А     Тепих B     Тепих C