Домакините от "Тракиец" (Пд) са втори, а НСА е трети
15 юни 2024

Автор: BGWrestling.bg

Борците на „Димитровград“ вдигнаха отборния трофей „Никола Станчев“ за първи път при мъжете в свободния стил.

Досега тимът имаше титли, но при подрастващите.

На първенството в Пловдив съставът оглави класирането със 161 точки, като приключи надпреварата с две титли и 5 бронза.

Шампион в индивидуалната надпревара стана Богомил Бонев, който бе над всички в категория до 86, след като в изключително оспорван финал се наложи над Киро Михов, а победните точки взе в последните секунди за 9:7. Преди това Бонев постигна още три победи – над представителя на домакините Гюрсес Юсеин, Денис Михайлов и Тихомир Иванов.

Другата титла взе Георги Иванов при 125-килограмовите. На финала носителят на златния пояс „Дан Колов“ тушира Умар Исраилов с японска сърма.
Това бе втори туш за еврошампиона до 23 г. от миналия сезон на първенството. Преди това той победи безапелационно и Драгомир Димов в полуфиналите, а на старта прегази Вълчо Делчев с технически туш – 10:0.

Принос за отборния успех имаше и Денис Наим, син на селекционера на тима Салим Наим. Шампионът при юношите взе сребно, а единствената му загуба бе от петия на олимпийските игри Георги Вангелов на финала при 61-килограмовите – туш.

Шампионите имаха медалисти в шест от общо 10-те категории.

Борците на домакините от „Тракиец“ (Пд) пък подобриха класирането си от миналия сезон, когато бяха трети. А сега са втори в подреждането със 148 точки.
Титла спечели Мюрен Мурад при 97-килограмовите след успех над Георги Димитров с 5:1 на финала. Това бе и единствената среща, в която талантът даде точка. Останалите три битки той се наложи с технически туш 10:0 – срещу Димитър Манолов, Мерт Славов и Денислав Димитров.

Другият финалист на домакините - Иван Бадавров взе сребро в категория до 65 кг. Единствената му загуба бе срещу опитния Микяй Наим, втори в Европа при мъжете от 2023-а, с 0:10.
Състезателите на "Тракиец" взеха и пет бронзови отличия.

През миналия сезон „Тракиец“ за първи път влезе в тройката в новата история на клуба.

Трети в отборното подреждане е тимът на „НСА – Васил Левски“ със 131 точки. „Студентите“ имаха най-много финалисти – четирима, които взеха сребро в отделните категории.

С две титли си тръгнаха състезателите на "Берое" (Стара Загора), спечелени от Калоян Атанасов (70) и Иван Стоянов (74), както и "Юнак Локомотив" (Русе). Националът Ахмед Магамаев взе най- бързата победа на финала, само за 19 секунди той преодоля Александър Ваканин в категория до 92 кг - технически туш с 10:0. Първи стана и Георги Вангелов. Петият от олимпийските игри спечели и трите си срещи с по 10:0.

В останалите категории националите очаквано станаха първи - Михаил Георгиев (79 кг) и Ивайло Тисов при най-леките до 57 кг.

Класирането може да видите ТУК

Резултати от финалите:
57 кг Ивайло Тисов (Локомотив, Пд) – Таньо Танев (НСА) – 12:1
61 кг Георги Вангелов (Юнак Локомотив, Русе) - Денис Наим (Димитровград) - туш
65 кг Микяй Наим (Левски) – Иван Бадавров (Тракиец, Пд) – 10:0
70 кг Калоян Атанасов (Берое, Стара Загора) – Николай Димитов (ЯП ЦСКА) – 9:6
74 кг Иван Стоянов (Берое, Стара Загора) – Петко Петков (Левски Симеон Щерев) 12:2
79 кг Михаил Георгиев (А. Гочев, Созопол) – Айкан Сеид (НСА) – 3:0
86 кг Богомил Бонев (Димитровград) - Киро Михов (НСА) - 9:7
92 кг Ахмед Магамаев (Юнак Локомотив, Русе) – Алекандър Ваканин (Левски) - 10:0 за 19 сек.
97 кг Мюрен Мурад (Тракиец, Пд) - Георги Димитров (НСА) – 5:1
125 кг Георги Иванов (Димитровград) – Умар Исраилов (Юнак Локомотив, Русе) - туш