Иран е №1 в отборното класиране, България е 10-а

с UWW
9 август 2024

Автор: BGWrestling.bg

Иран завърши на първото място в отборното класиране при класиците с две титли, сребро, бронз и общо 101 точки.

Второто злато спечели Сайед Есмаейли, който на финала при 67-килограмовите се наложи над украинеца Парвиз Насибов със 6:5. В навечерието на схватките Есмайели сътвори сензация като надделя над олимпийския и световен шампион Луис Орта Санчес (Куба).
Преди това злато взе  за Иран донесе и Мохамадхади Сарави (97).

В последния ден при класиците Алиреза Мохмадипиани пък се окичи със сребро, след като отстъпи на финала на нашия Семен Новиков (87 кг). България е на 10-о място с 29 точки.

В същата категория до 87 кг Жан Беленюк (Украйна) спечели трети олимпийски медал – бронз. И на 33-годишна възраст свали борцовките, с което обяви край на състезателната си кариера, в която на игрите Токио 2020 стигна до олимпийската титла, а в Рио 2016 взе сребро. В колекията си той има още две световни и три европейски титли.

Именно Беленюк бе причината Семен Новиков да избере да се бори за България, тъй като двамата са в една категория и предпочитанията на местната федерация бяха за по-опитния му съперник. Сега двамата отново бяха на почетната стълбичка - Семен със злато, а Беленюк с бронз.

В последната си битка на тепиха Беленюк, чийто баща е от Руанда, а майка му е украинка, надви Аркадиуш Кулинич (Полша) с 3:1.

Другият бронз в категорията взе чеченецът с датски паспорт Турпал Али Бисултанов след 2:1 над настоящия световен шампион Давид Лозонджи (Унгария). Срещата бе съдийствана от българския арбитър Недялко Кирезиев.

На второ място в отборното класиране при класиците е тимът на Куба със злато, два бронза и актив от 59 точки, а трети е Киргизстан с 55 т. три бронзови отличия.

При жените японката Акари Фуджинами спечели първа титла за страната си от игрите, след като ликува при 53-килограмовите. На финала азиатката разгроми Лусия Йепес с 10:0. Всъщност 21-годишната Фуджинами спечели всичките си 4 срещи предсрочно.

Тази вечер са първите финали в свободната борба, в които България също ще има представител – Магомед Рамазанов (86), който за титлата ще спори с иранеца Хасан Язданичерати, олимпийски шампион от Рио 2016 и "сребърен" от Токио 2020.