Сали Салиев счупи два рекорда, САЩ се върна на върха
Автор: Красимира СТАНКОВА
Сали Салиев счупи два рекорда на световното първенство за юноши, завършило в Понтеведра, Испания.
Състезателят на "Олимпиец" (Търговище) стана първият ни финалист от 13 години на мондиал за тази възраст в свободния стил, след като се окичи със сребро в кат. до 92 кг.
За последно сребро взе Георги Вангелов през 2011-а в Букурещ.
Салиев прекъсна и 9-годишната суша без медал за тази възраст. За последно през 2015-а Димитър Иванов спечели бронз на първенството в Салвадор (Бразилия).
И в петте двубоя в ъгъла на Сали бе неговият личен треньор Мариян Стойнев, при когото прави първите си стъпки в борбата, а сега е в щаба на националния тим.
Отборът на Иран спечели най-много титли в свободния стил – три, добави също сребро и три бронза, но остана на второ място в класирането със 175 т.
Начело е тимът на САЩ, който се върна на върха след 2017 г. Янките участваха с пълен отбор в 10-те категориия като 9 от тях спечелиха отличия, а именно злато, 4 сребърни и 4 бронзови медала. Петима от състезателите им бяха под 18 г.
Вторият в отборното класиране - Иран е със 160 т., трети е Япония с 90 т.
В тежка категория до 125 кг иранецът Амиреза Масауми взе трета световна титла при юношите, която е и пета в кариерата му досега при подрастващите. Персиецът победи на финала Бенджамин Кутер (САЩ) с 4:2.
Японецът Масаносуке Оно пък постигна най-бързата победа, само за 25 сек той тушира иранеца Ебрахим Кхари при 61-килограмовите.
„Бях изненадан, че приключих толкова бързо, но съм доволен“, заяви азиатецът, който в края на октомври ще се бори и на световното за мъже и жени в неолимпийските категории.
Негов наставник е бившият световен шампион Юка Такахаши.
Туркменистан пък има първия си световен шампион в свободния стил, след като Алп Бегенджов ликува в категория до 79 кг след 5:0 над американеца Закари Райдър.
Първата титла за страната спечели Шорат Ходаев в класическия стил на първенството за кадети през 1994-а.
При девойките близначки от Китай станаха световни шампионки само година, след като ликуваха и в първенството на Азия за кадетки.
Ю Занг триумфира при най-леките до 50 кг, а Джин Занг ликува при 53-килограмовите.
Двете признаха, че много си помагат, тренират заедно, а по време на състезания си разменях бележки с напътствия за силните и слабите страни на една или друга съперничка.
Въпреки двете титли, Китай не успя да влезе в тройката на отборното класиране, тимът завърши трети с 99 точки.
На върха при девойките се върна Япония след пауза от година, когато през миналия сезон азиатките бяха изпреварени от Индия. Сега представителкита на Страната на Изгряващото слънце триумфираха със 149 точки (през 2022-а оглавиха класирането с рекордни 230 т.) и актив от две титли, сребро и два бронза.
Индия е на второ място със 130 точки, а САЩ е трети със 101 точки.
Най-убедителна за лидерките от Япония бе Сакура Ониши, която ликува в категория до 59 кг. Тя престоя на тепиха едва 3 минути и 33 секунди за всичките си 4 срещи и завърши с точков актив от 40:0.
От световното за кадетки през 2022-а азиатката не познава поражение. През миналия сезон тя стана №1 до 17 г., а сега е шампионка и при девойките. С нея работи олимпийската шампионка Акари Фуджинами (53 кг).
С този успех Ониши се присъедини към тима на университета „Нипон“, чиито възпитаници спечелиха общо пет титли от завършилите наскоро олимпийски игри в Париж.
По-рано тази година Ониши поднесе сензацията като победи двукратната олимпийска шампионка Рисако Кавай през месец май, с което си осигури участие на световното в неолимпийските категории в Тирана през октомври.
Испания пък има първата си финалистка в историята, Карла Солер взе сребро при 53-килограмовите. В същата категория Шри Ланка има първия си медал – бронз, спчелен от Натми Аниша, която победи на старта нашата Никол Крумова.
В класическия стил за пети пореден път Иран взе отборната титла със 147 т. след 4 титли, сребро и бронз.
Втори е съставът на Казахстан със 100 т. (1-1-3), а трети – Турция с 98 т. (0-2-2).
В класирането по медали Иран също е на върха със общо 7 титли, два сребърни и 4 бронзови отличия. Втори са, водените като неутралните спортисти, състезатели от Русия и Беларус с 5 титли, 3 сребърни и 7 бронзови медала.
А трети – Япония с актив от 5-2-5. Следва САЩ с най-много отличия, но подредбата в класирането е по титли, а янките имат актив от 5-2-6.