Тажудинов ликува с олимпийската титла на 21 години

сн. UWW
11 август 2024

Автор: BGWrestling.bg

Ахмед Тажудинов ликува с олимпийското злато в най-обсъжданата категория до 97 кг в свободния стил на игрите Париж 2024.

21-годишният дагестанец с бахрейнски паспорт победи на финала грузинеца Гиви Мачарашвили с туш за по-малко от две минути.

Битката бе съдийствата от българския арбитър Недялко Кирезиев.

Преди това Тажудинов победи и основния си конкурент за трофея Кайл Снайдер (САЩ), който остана без медал в Париж. В малкия финал олимпийският шампион от Рио 2016 и трикратен №1 в света отстъпи на Амирали Азарпира (Иран) с 1:4.
Другият бронз взе азерът Магомедхан Магомедов сред технически туш над Мурази Мчедлидзе (Украйна) – 10:0.

При 65-килограмовите шампион стана Котаро Кийока (Япония), който на финала се наложи над Рахман Амузад (Иран) – 10:3.
Бронзът взеха Себастиян Ривера (Пуерто Рико) и чеченецът с албански паспорт Ислам Дудаев (Албания).

При жените в тежка категория до 76 кг Юка Кагами (Япония) ликува със златото след 3:1 срещу 20-годишната американката Кенеди Блейдс.

Бронзовите медали взеха Милайми де ла Потрийе (Куба) и Рентериа Рентерия (Колумбия).

Япония завърши начело в класирането по медали с общо 11 отличия, от които 8 титли, сребро и два бронза. Втори е Иран с 2-4-2, а трети е тимът на САЩ с 2-2-3.

България е на 4-то място с две титли, спечелени от Семен Новиков при класиците и Магомед Рамазанов в свободния стил.